Jsme špička v oboru
průmyslové automatizace

Již od roku 2010 působíme jako spolehlivý dodavatel elektro komponentů
a služeb pro bezpečnost strojů a zařízení. Ať už potřebujete pomoci s posouzením rizik,
legislativou, dodáním produktů či samotnou realizaci řešení, jsme tu pro vás.

chci vědět více

Certifikace strojních zařízení dovezených ze zemí mimo EU 

 

Zabezpečení vašeho výrobního prostředí není jen o ochraně zaměstnanců, ale i o zajištění dodržování přísných norem Evropské unie. Doplnění každého výrobního zařízení o předepsaná bezpečnostní opatření a jeho následná certifikace nejen ochrání vaše zaměstnance, ale i vaše investice. Víte však, že doplnění certifikací a bezpečnostních opatření může v konečném důsledku vést k vyšším nákladům než samotný nákup stroje? 

Stoje dovezené ze zemí mimo EU, například z Číny, mohou být sice označené CE, ale ne vždy to je správné označení dle směrnice o strojních zařízeních. Výrobek, tedy strojní zařízení, častokrát nesplňuje evropské standardy. Pracovat na nebezpečných strojích, které nemají adekvátní bezpečnostní opatření, je nejen nezákonné, ale i nebezpečné.

Chybějící dokumentace a nedostatek označení komponent označením CE jsou pouze špičkou ledovce. Bez technické dokumentace a bezpečnostních prvků jsou vaše zařízení nejen v rozporu s legislativou, ale i ohrožují bezpečnost vašich zaměstnanců. Ať už provádíte malosériovou výrobu nebo máte rozsáhlý provoz, dodržování bezpečnostních standardů je klíčové.


Sestavíme Vám plán certifikace zcela zdarma, napište nám:

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

 

odborný článek

Pokud se chystáte koupit strojní zařízení ze zemí mimo EU, legislativa na něj pohlíží jako na nové strojní zařízení! 

Jako provozovatel musíte zajistit například tyto legislativní požadavky: 

  • Posouzení rizik 
  • Technickou dokumentaci v příslušném jazyce 
  • ES prohlášení o shodě 
  • Strojní zařízení musí bezvýhradně splňovat evropské, české, či slovenské nařízení
  • Doplnění certifikovaných komponent 
  • Doplnění bezpečnostních prvků 
  • Správné zapojení bezpečnostních obvodů 
  • A další 

Nechte se inspirovat našimi praktickými radami a zajistěte si bezpečný provoz vašeho výrobního zařízení. Buďte si jisti, že vaše zařízení splňuje všechny potřebné požadavky a že pracujete v souladu s platnou legislativou. Vaše bezpečnost a bezpečnost vašich zaměstnanců je na prvním místě. 

Využijte našich služeb a nechte si zpracovat plán nákladů na dovoz strojního zařízení ze zemí mimo EU, s následnou realizací na klíč! 

 

 

 Obraťte se na nás: 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

 

Obrázek: rozdíl mezi CE vydaným v EU a CE vydaným v Číně, Čínské CE v Evropě neplatí.

 

Tisková zpráva:

České firmy skupují levné stroje ze zemí mimo EU. Cena certifikace je potom překvapí

Do České republiky každoročně ze zemí mimo Evropskou unii proudí podle odhadu desítky až stovky nejen výrobních strojů. Ne ve všech zemích je však bezpečnost práce prioritou a mnoho strojů proto nesplňuje evropské bezpečnostní požadavky. Podle zákona tak tyto stroje vůbec nesmějí do provozu. To si ale majitelé firem často neuvědomují a riskují tak nejen vysoké pokuty, ale především zranění svých zaměstnanců. Doplnění bezpečnostních opatření a následná certifikace navíc mohou převýšit samotnou nákupní cenu takového stroje.

S podobnou situací se setkala firma, která letos v Číně na první pohled velmi výhodně zakoupila dva stroje pro svařování částí plastových výrobků. Na pomoc s jejich legálním uvedením do výroby se obrátila na společnost, která se certifikací, posuzováním rizik a zabezpečováním strojů zabývá. „Při prohlídce strojů jsme zjistili, že jeden z nich nemá ani jednu komponentu, která by nesla označení CE, tedy doklad, že výrobek splňuje bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU. Navíc k němu neexistuje žádná technická dokumentace ani návod v českém jazyce a bezpečnostní prvky, jejich rozmístění a celková funkce neodpovídá požadavkům norem. Legálně tak tento stroj nesmí být ani zapojen do zásuvky, natož aby se na něm mohlo začít vyrábět,“

popisuje příklad z praxe Eduard Pidra z firmy EK-INDUSTRY. Náklady na nápravu podle odhadů několikanásobně přesáhnou nákupní cenu stroje, takže vlastně není vůbec ekonomické jej upravovat, natož uvádět do provozu.

Nejvíce strojů míří do autoprůmyslu. Evidence neexistuje

Podle zkušeností Eduarda Pidry do ČR nejvíce míří stroje pro strojírenský a automobilový průmysl. „Nejčastěji se jedná o jednoúčelové stroje, části linek nebo náhrady již používaných strojů. Oficiální evidence neexistuje, ale odhadem se jedná o desítky až stovky zařízení ročně. Ať už jde o kompletní linku, či jen jednu část, bezpečnostní směrnice splňovat musí. A zodpovědnost za jejich získání nese provozovatel,“ uvádí Pidra.

Podle současné legislativy se na všechny takové stroje nahlíží jako na nová zařízení – je tak potřeba jim zajistit ES prohlášení o shodě, posouzení rizik a technickou dokumentaci v českém jazyce. Navíc musejí splňovat požadavky evropských, potažmo českých harmonizovaných norem. Častým problémem je chybějící označení komponent označením CE, bez nějž nejde určit, kdo je výrobce a jaké má komponenta parametry. Mnohé stroje také nesplňují správné zapojení bezpečnostních obvodů, a především jim chybí bezpečnostní komponenty. Právě ty jsou přitom pro ochranu zaměstnanců nejdůležitější.

Česká obchodní inspekce může kontrolovat i pokutovat. Má však nedostatek inspektorů

Problém je v tom, že většina firem sice o strojírenské směrnici ví, ale špatně se v ní orientuje a nedokáže požadavky převést do praxe. Navíc jedinou organizací, která má pravomoc kontrolovat strojní zařízení v provozech, je Česká obchodní inspekce, a ta reálně nedisponuje kapacitami na kontrolu všech strojních zařízení před uvedením do provozu.


„Firmy pak takové stroje provozují i dlouhé roky a na závadu přijdou až ve chvíli, kdy dojde ke zranění nebo jinému neštěstí. Teprve poté zpravidla dochází k šetření a udělování pokut a požadavků na nápravu od pracovníků inspekce,“ popisuje praxi Pidra.

Firmám proto doporučuje nechat si přivezené stroje prověřit expertní firmou, nezanedbat posouzení rizik a odstranit všechny nedostatky ještě před tím, než je budou uvádět do provozu.

 

„Je také potřeba myslet na to, že všechny tyto procedury včetně získání certifikace nějaký čas trvají. Firmy by s tím měly počítat, aby kvůli neplánované odstávce nepřicházely o zisk nebo naopak předčasným spuštěním stroje nevystavovaly riziku své zaměstnance,“ uzavírá.

 

S čím vám můžeme pomoci

Posuzujeme rizika, navrhujeme, vyvíjíme, programujeme, realizujeme.
Vše, co potřebujete, pro vás zabezpečíme v prvotřídní kvalitě a s maximální péčí.

Prozkoumejte náš e-shop

Proč spolupracovat s námi

Za dobu působení v oboru jsme si jasně definovali naše hodnoty, ze kterých nikdy neslevíme.
Věříme, že naše filosofie osloví i vás.

Špičková
kvalita

Za kvalitu našich služeb
a produktů si stojíme.
Ručíme za ní certifikátem ISO 9001:2016, který patří k nejvíce uznávaným na celém světě.

Řešení
na míru

Díky mnohaletým zkušenostem v oboru vám dokážeme navrhnout řešení bezpečnosti práce přesně podle potřeb a procesů vašeho podniku.

Zákazník
na prvním místě

S námi získáte nejen spolehlivého dodavatele zboží, ale také partnera, který vám pomůže s legislativou, technickým poradenstvím i servisem.

Evropský
původ produktů

Naše dodavatele si pečlivě vybíráme. Máme proto jistotu, že vám vždy doporučíme pouze ta nejkvalitnější a nejefektivnější řešení, které je na trhu dostupné.

Poznejte nás lépe